Existuje súvislosť medzi pokazenými zubami a naším zdravím
O dôležitosť starostlivosti o zuby sa starali už naši predkovia pred päťtisíc rokmi. Nielen preto, aby mali krásny úsmev, ale aj preto, že si uvedomovali jej potrebu pre zdravie. Pokazený chrup môže poškodiť vaše zdravie mnohými spôsobmi. V tomto článku vám opíšeme, ako zuby ovplyvňujú naše vnútorné orgány a rovnováhu nášho tela.
Čisté zuby, polovičné zdravie
Oči sú dušou a zuby sú zrkadlom zdravia. Naše zuby nemusia nevyhnutne odrážať zdravotný problém, ale pokazené zuby môžu ovplyvniť naše vnútorné orgány a naše zdravie. Pekný, upravený a zdravý chrup pôsobí nielen estetickým dojmom, ale je aj meradlom zdravia. Pokazené zuby dlhodobo ničia organizmus. Ale ako?
Nepríjemný dych a nepohodlie
Najzjavnejším a najvýraznejším príznakom pokazených zubov je opakujúci sa nepríjemný dych. Zlý dych sťažuje socializáciu a komunikáciu s ľuďmi. Väčšina ľudí volí aj symptomatické riešenie zápachu z úst spôsobeného pokazenými zubami, ktoré môže pomôcť problém potlačiť. Najdôležitejšie je však identifikovať a napraviť problém, vďaka čomu sa dá odstrániť príčinu nepríjemného dychu.
Tráviace ťažkosti
Dlhodobé zanedbávanie zubov môže viesť k ich poškodeniu a v extrémnych prípadoch až k ich strate. Zuby majú svoju funkciu: rozomieľať potravu. Ak túto funkciu nemôžu vykonávať, musí ju vykonávať žalúdok. Žuvanie nie je len spôsob spracovania potravy, ale tá sa mieša aj s enzýmami v slinách, čím sa začína trávenie. Takže to, čo sa vynechá v ústach, sa musí doplniť v žalúdku - za cenu nepríjemných pocitov, nadúvania a bolesti.
Pokazené zuby sú predchodcom cukrovky
Podľa výskumu Illinoiskej univerzity v Chicagu môže byť ochorenie ďasien spojené s rozvojom prediabetu. Ochorenie ďasien spôsobuje zmeny v bunkách pankreasu a pečene, ktoré vedú k prediabetickému stavu. Baktérie, ktoré sa podieľajú na ochorení ďasien, môžu viesť k inzulínovej rezistencii. Odtiaľ je už len skok k cukrovke typu 2
Cysty a zápaly
Pravdou je aj to, že priemerný človek ide k zubárovi až vtedy, keď sa problém už vyskytol, t. j. keď je jasne citeľný a viditeľný. Okolo neliečeného koreňa zuba sa môže vytvoriť bolestivý zápal alebo cysta. Môže spôsobiť rovnaký druh nepohodlia ako silno zapálený, boľavý zub, pretože takéto zuby sú ohniskom a záťažou pre organizmus.
Pokazené zuby sú živnou pôdou pre zápaly a baktérie
Zápal zubov je dlhodobo vyčerpávajúci: zápal sa nelokalizuje len na zubné lôžko. Zub je súčasťou našej čeľuste a má prístup ku krvným cievam a kosti. To znamená, že zápal sa môže spolu s baktériami ľahko rozšíriť do iných orgánov.
Najvýraznejšími príznakmi sú artritída, kožné ťažkosti a vypadávanie vlasov. Pokazené zuby rovnako zvyšujú riziko srdcových ochorení, cievnych problémov, infarktu a mŕtvice. Tak ako všetky infekcie, aj infekcie zubov môžu byť v extrémnych prípadoch smrteľné, ak sa dlhodobo neliečia a zanedbávajú, a to v dôsledku baktérií a zápalu, ktoré sa môžu dostať do krvného obehu.
Zápal vnútrosrdia
Zápal a infekcia vnútornej časti (endokardu) srdcových komôr alebo srdcových chlopní môže začať aj zubami. Ak baktérie a zápal migrujú zo zuba do srdca v krvnom obehu, môžu spôsobiť aj zápal srdca.
Zuby sa nemôžu regenerovať
Ľudia majú tendenciu zabúdať na to, že zuby sa nemôžu regenerovať. V ústach sú dve veci, ktoré podporujú mykoorganizmy: teplo a vlhkosť. Zuby sú síce pevné a silné, ale ak sú roky vystavené každodennému pôsobeniu, baktériám sa časom podarí preraziť zubnú sklovinu. Pokazené zuby sa na rozdiel od iných častí nášho tela a orgánov nedokážu zahojiť a regenerovať.
Ako sa starať o zuby?
Pokazené zuby nie sú (len) výsledkom genetiky. Zlé návyky, nesprávna technika a nedostatočná ústna hygiena sú často za pokazenými zubami. Zároveň môžeme urobiť veľa pre to, aby naša ústna hygiena bola v poriadku a aby sme sa vyhli škodlivým vplyvom pokazených zubov na naše orgány.
Čistenie zubov dvakrát denne
Čistite si zuby aspoň dvakrát denne vhodnou zubnou kefkou. Predídete tak tvorbe zubného povlaku a kameňa, ochoreniam ďasien a zápalom. Samotné čistenie zubov však nestačí. Pozornosť musíme venovať aj výberu správnej zubnej kefky, technike čistenia a zubnej pasty.
V ideálnom prípade by ste si mali zuby čistiť zubnou kefkou s mäkšími, ale hustejšími štetinami, ktorú držíte pod uhlom 45 stupňov k ďasnám. Vnútornú aj vonkajšiu stranu zubov by ste mali čistiť rovnakým spôsobom, krúživými pohybmi a pohybmi tam a späť. Nakoniec by sa mal očistiť aj jazyk, pretože sa tam môžu ukrývať baktérie.
Používanie zubnej nite a ústnej vody
Zubná niť nám umožní odstrániť zvyšky jedla a zubný povlak, ktoré sa prilepili na okraje zubov a ďasien. Používanie zubnej nite je potrebné aj preto, lebo tieto zvyšky nie sú v zrkadle viditeľné a zubnou kefkou sa k nim nedá dostať. Na tento účel môžete použiť aj medzizubnú kefku.
Ak sa nevieme iným spôsobom prinútiť používať zubnú niť, zamyslite sa nad tým, ako si baktérie vytvárajú mravenisko v každej malej skrytej medzere medzi zubami. Čím dlhšie ich necháme stavať, tým budú pevnejšie. Pri každom použití zubnej nite zničíme toto mravenisko.
Ústna voda pomáha podobným spôsobom: redukuje počet baktérií a usadzovanie zubného povlaku, čo následne osviežuje nepríjemný dych. Ak chcete zistiť, ktorá ústna voda a niť je pre vás vhodná, požiadajte svojho zubného lekára o pomoc pri výbere tej správnej.
Životný štýl a návyky
K vzniku pokazených zubov môže prispieť aj náš životný štýl a zlé návyky. Reflux žalúdočnej kyseliny, kyselina uhličitá, fajčenie a nesprávna strava prispievajú k oslabeniu zubnej skloviny alebo poškodeniu našich ďasien. Z estetického hľadiska môžu červené víno, káva a čaj poškodiť farbu zubov. Pitie vody je jedným z takýchto faktorov, pretože dostatočný príjem tekutín pomáha podporovať zdravý tok slín, ktorý pomáha odstraňovať zvyšky jedla zo zubov.
Pokazené zuby sú najmä otázkou voľby
Pokazené zuby sú najmä dôsledkom nesprávnej techniky, nezdravých návykov a nedostatočnej ústnej hygieny. Preto sa im dá predchádzať vytváraním správnych návykov a dôslednosťou. Nielenže môžeme ušetriť na ošetrení zubov, ale môžeme sa vyhnúť aj mnohým zdravotným problémom.